Kalıcı Makyaj

Kalıcı Makyaj

İlk kalıcı makyaj, Çin’de yaklaşık 2000 yıl önce eksilen kaşlar, sakal ve kirpiklerin çizimi için uygulanmıştır. Bambu kamışına ipek iğnesi monte edilerek boya cilde dövme tekniği ile yerleştiriliyordu. Kalıcı makyaj (mikropigmentasyon) 1992 yılına kadar Türkiye’de pek bilinmiyordu. 1992 -1996 yılları arasında ülkemizde estetisyenler kalıcı makyaj ile tanıştı. Yavaş yavaş yayılarak sadece güzelleşmek için değil, bazı hastalıklar sonucu eksilen kaşların yeniden yaratılması amacıyla da uygulanmaya başlandı.

Plastik ve estetik cerrahinin tamamlayıcı bir unsuru oldu.

Mikropigmentasyon bilinen adı ile kalıcı makyaj aslında semi permanent yani yarı kalıcı bir uygulamadır.

Sebebi, mikropigmentasyonda kullanılan pigmentler doğal ve mineral içeriktedir.

Bu pigmentler hücrelerin fizyolojik fonksiyonu olan fagositoz ile yok olurlar. Hücre, pigmenti içerisine alır, parçalar ve yok eder.

Dövme ise deri tarafından tümüyle yok edilmeyen bir boya maddesinin belirli bir teknikle alt deri yüzeyine kadar işlenmesi olarak tanımlanabilir.

Mikropigmentasyon işlemi öncesinde doğru şekil, doğru pigmentin bulunması ve uygulama esnasında acı hissedilmemesi adına yapılacak işlemler için geniş bir zamana ihtiyaç vardır. Bu sebeple işlem süresi yaklaşık 2 saattir. İşlem sonrası kaşıntı ve kabuklanma normaldir.

Sonrasında ise; danışan, tavsiye ettiğimiz ürünler ile işlem yapılan bölgeyi korumalı ve belirtilen kurallara uymalıdır. Bu kurallar işlemin etki ve kalıcılık süresini kaliteli kılacaktır.

Kalıcı makyaj uygulaması ile; seyrek kaşların arası doldurulur, kaş kalemi gibi doğal bir görünüm verilebilir, bozuk kaş şekli düzeltilebilir, düşük kaşlar kaldırılabilir, dökülmüş kaşların yerine yeni kaş tasarlanabilir, büyük gözler küçük, küçük gözler ise daha büyük gösterilebilir, kirpik dibine uygulandığında kirpikler olduğundan gür gösterilebilir, düzensiz dudak çevresi şekillendirilebilir, dudaklarda daha dolgun görünüm elde edilebilir.

Kimlere tavsiye edilir?

Profesyonel hayatta sürekli iyi görünmek zorunda olanlar
Vakit problemi olan çalışan kişiler
Dağılmayan, akmayan ve bulaşmayan makyajın avantajını kullanmak isteyenler
Arthritis hastalığı olanlar veya elleri titreyen ve makyaj yapmakta güçlük çekenler
Kozmetik ürünlere alerjisi olanlar
Kemoterapi sorunlarını gidermek isteyenler
Seyrek, dökülmüş kaşlara sahip olanlar

Kimlere yapılmaz?

Sarılık
Hemofili
Kardiyopati
Şeker Hastalığı
Melanoma
Keloid
Düzenli kan sulandırıcı kullanımı
Kılcal damar çatlamaları gibi durumların söz konusu olduğu kişilere işlem yapılamaz.