Lazer Epilasyon
Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon ,teknolojinin getirdiği yeni epilasyon yöntemlerinden birisidir. Lazer epilasyon, istenmeyen kıl köklerinin lazer ışınlarını kullanarak kalıcı ve sağlıklı olarak yok edilmesidir.  Kıl kökü, aktif büyüme, gerileme ve dinlenme olmak üzere 3 farklı fazda olabilir. Lazer ışınları büyüme fazındaki kıllar kökleri üzerinde daha etkili olmaktadır. Çevrede bulunan deri ve yumuşak dokulara zarar vermeden kıl köküne ulaşan lazer ışını, kıl kökünde bulunan renk hücreleri tarafından emilir ve bu ışık enerjisini ısı enerjisine dönüştürür. Oluşan bu ısı da kıl kökünü tahrip ederek yeni kıl uzamasına engel olur. Böylece aktif büyüme fazındaki kıllar yok edilmiş olmaktadır.

Son yıllarda gelişen lazer teknolojileri sayesinde tüm cilt tiplerine lazer epilasyon uygulanabilmektedir. Ancak hala en etkin sonuç, açık renk ten rengine ve koyu renkli kıllara sahip kişilerde alınmaktadır. Bu nedenle kıl köklerindeki renk hücreleri lazer epilasyon tedavisi için önemlidir. Bu yüzden en iyi cevap siyah veya kahverengi tüylerin tedavisinde alınır. Lazer epilasyon beyaz kıllarda hala etkisizdir.

Aynı şekilde sarı, kızıl ve  çok açık kahverengi kıllarda lazer epilasyon tedavi etkinliği nispeten azalmaktadır.

Tüylerin kökleri işlevini bir seferde kaybetmez. Bu sebeple işlemin tekrarlanması gerekir. İşlemin kaç kez tekrar edeceği tüylerinizin yapısına göre ve uygun aralıklarla belirlenir.

Lazer işlemlerine başlayabilmek için o bölgedeki tüyleri bir süre kökten almadan beklemek gerekir. İşleme başlamak için tüylerin uzun olmaları gerekmez, köklerin tüy çıkarmış olması yeterlidir. Lazer, göz çukuru ve kaşlar hariç bütün vücuda uygulanabilir. Yüz, ense, kulaklar, boyun, kol, koltuk altı, bacak, kalça, sırt, göbek, omuzlar ve bel bölgelerinin yanı sıra göğüs ,genital bölge ve bikini çizgisi gibi hassas bölgelerde de rahatlıkla uygulanabilir.

En iyi sonuç alınan bölgeler koltukaltı, bacak ve genital bölgedir. Erkek danışanlarda tüm bölgelerde sonuç yüzdesi kadın danışanlara oranla daha fazladır .Doğru cihaz kullanımı her bölgede olduğu gibi yüz bölgesinde de büyük önem taşır . Aksi takdirde yüzdeki ince tüylerde kalınlaşma ve çoğalma görülebilir.

Lazer epilasyonun zararları nelerdir?

Yıllara yayılacak biçimde ve belirli aralıklarla işlem yaptırıyorsanız, araştırmalar lazer epilasyonun sağlığa bir zararı olmadığını gösteriyor. Ancak cildinizin durumu, işlemin nasıl uygulandığı ve sonrasında cildinize yaptığınız bakım önemli. Öncelikle cildinizde sivilce, uçuk veya egzama gibi bir deri hastalığı olmamalı. Ayrıca güneş ışınlarına alerjiniz varsa, güneşte ya da solaryum da cildiniz yanıp tahriş olduysa kesinlikle lazer epilasyon yaptırmamalısınız.

Kaç seans olmalı ? Sonuç kalıcı mıdır ?

Lazer epilasyon ile jilet, ağda ve epilatör yöntemlerine göre çok daha kalıcı, konforlu ve hijyenik sonuçlar elde edilir. Belli aralıklarla birbiri ardına uygulanan seanslar sonucunda tüylerin yüzde 90–95’i kalıcı olarak tahrip olabilir.Konhex Clinic’te paketleriniz 8 seans olarak düzenlenmiştir .Böylece kıllardaki kalıcı sonuç oranının (herhangi bir hormonel rahatsızlık  yada tüylenmeyi tetikleyen sağlık faktörü yok ise ) %90 üzerinde olması hedeflenir .  Sadece çok az miktarda çok ince ve çok açık renkli tüyler kalabilir. Belli aralıklarla bu tüyler için de tek seanslık tarama seansları yapılır.

Kimler epilasyon yaptıramaz ?

Lazer epilasyon yapılacak olan cildin öncelikle sağlıklı olması gerekmektedir. Yani ciltte akut bir iltihabi durum,  mikrobik bir durum, uçuk, siğil, akıntılı ve sızıntılı bir egzama gibi bazı rahatsızlıklar varsa bu tarz ciltlere lazer epilasyon uygulanmaz.

İşlem yaptırmak istediğiniz epilasyon merkezinde size verilen klinik geçmiş formu ve yaptırım planında bulunan soruları öncelikle doğru cevaplamalısınız. Orada sorulan sorular size garip gelse de hepsinin  sağlığınız ve ciltle ilgili sorular olduğunu unutmamalısınız. Herhangi bir sağlık durumunun olup olmadığı bu sorulardan oluşan form incelenerek tespit edilir ve sizin için en uygun tedavi yöntemi uygulanır.

Hangi durumlarda uygulanmamalıdır:

-Kanser hastaları veya tedavi takip sürecinde olanlara

-İleri seviyede bir şeker hastasıysa

-Kişinin kalbinde pil varsa

-Epilasyona gitmeden önce güneş ışınlarına fazlasıyla maruz kaldıysa

-Hastalığı ateşli bir seviyedeyse

-Bağışıklık sistemi sağlam değilse

-Dudakta veya yüzde belirgin bir cilt hastalığı varsa

-Epilasyon yapılacak bölgede iltihaplı sivilce varsa

Genellikle 12 yaşın üstündeki kişilere lazer epilasyon uygulamasının yapılmasında sakınca yoktur ancak konu sağlık olunca daha da dikkatli olmak gerekir. Güneş ışığına alerjisi olan kişilerde lazer epilasyon uygulaması yapılmadan önce test atışı yapılmalıdır ve aşırı duyarlılık olup olmadığı test edilmelidir. Kişinin duyarlılığı ileri seviyedeyse eğer uygulamanın yapılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Bunların yanında hamile kişilere lazer epilasyon uygulamasının ilk 3 ayda yapılması tercih edilmez.

Cildi güneş yanığı olan ya da solaryumda cildi esmerleşmiş olan kişilerde lazer epilasyon tedavisinin uygulanması da riskli olabilir. Bu kişilerin uygulama  için 3-4 hafta bekletilip cilt renginin normal rengine dönmesi beklenmelidir.